126. premiéra - Maryša

Tragédie o pěti jednáních.

Dramatická divadelní hra z pera Aloise a Viléma Mrštíků z roku 1894 o lásce Maryši a chudého Francka, vynuceném manželství s násilnickým Vávrou a šálku kávy.

Osoby a obsazení

Lízal (sedlák) Václav Beran
Lízalka (jeho žena) Draha Juračková
Maryša (jejich dcera) Šárka Drozdová
Rozára (služka) Veronika Hrbáčková
Vávra (mlynář) Marek Machal
Francek (rekrut) Kamil Tomek
Horačka (jeho matka) Draha Konvalinová
Strouhalka Jana Ondrovčáková
Hospodský Antonín Míček
Hrdlička (obecní sluha) Eman Macoun
Buček (soused) Luděk Horák
program premieroveho predstaveni

Historie

z Wiki: Jde o nejvýznamnější výsledek vzájemné spolupráce bratří Aloise a Viléma Mrštíků a patří k vrcholům jejich tvorby. Námět, který si Alois přivezl z Těšan, původně zamýšlel zpracovat jako román, ale na Vilémův popud jej spolu napsali jako drama. Premiéra Maryši, dramatu o pěti jednáních, byla v Národním divadle v Praze 9. května 1894 (účinkující v hlavní roli paní Benoniová, v dalších pak pánové Vojan v roli Francka, Slukov jako mlynář Vávra a Mošna v roli Lízala, režie pan Chvalovský), v Brně pak 27. října 1894.

Autoři při vzniku divadelní hry vycházeli z životních osudů Marie Horákové z Těšan, která se jako dvacetiletá provdala za Felixe Turka, o patnáct let staršího vdovce se třemi dětmi. Ve skutečnosti ho však neotrávila, ale naopak s ním prožila 39 let společného života a vychovali tři další děti (společně se jim narodilo 7 dětí, z nichž 4 zemřely v dětském věku). Je pohřbena v Těšanech se svým manželem ve společném hrobě, na kterém je nápis: Napsáno drama, prožito větší. Hra byla v Těšanech poprvé provedena až po smrti bratří Mrštíků v roce 1926.

Hra je řazena k tomu nejlepšímu z české realistické dramatické tvorby; dodnes je často uváděna na domácích scénách.

Tel: +420 602 270 515      Facebook    Email: m.machal@centrum.cz   Jednatel:   Václav Beran, Loucká 26a, 669 02 Znojmo